Beskrivelse
Anmeldelser
Woyzeck
En festlig, gribende og altopslugende teateroplevelse om den vanvittige kærlighed.
Woyzeck er en hjørnesten i teaterhistorien. Georg Buchners mægtige, ufærdige værk fra 1836 har udfordret store scenekunstnere over hele verden. Stykket har alt det der skal til for at lave fabelagtigt teater, og er en af de mest sørgelige og hjertegribende teaterhistorier, der nogensinde er skrevet.
Minna Johannesson har i denne iscenesættelse byttet rundt på kønnene – Woyzeck spilles af en kvinde, og Marie spilles af en mand. Legen med køn og kønsroller udspiller sig i et univers som ligner Aalborg karneval – Karnevallet er grænseløst og vanvittigt; i karnevallet opgiver vi dem, vi er, for at blive til nogle andre.
Woyzeck elsker sin kæreste Marie over alt på jorden, og han er villig til at ofre alt for hende. Men i løbet af en enkelt vild karnevalsnat vender Woyzecks liv sig på hovedet, og mellem shots, guirlander og vilde kostumer kan han kun se på, mens kærligheden driver ham til vanvid.
Kendt musik i karnevalsklæder
Udover de tre skuespillere er der også to musikere med på scenen. I glimmerjakker og shorts spiller de op til en svimlende sexet og skæbnesvanger karnevalsnat.
WOYZECK er fyldt med kendte numre i vilde fortolkninger og når den første gamle dansk er drukket kan alle rocke med på hits som Lars Lilholts ”Kald det kærlighed”, Labans ”Hvor skal vi sove i nat?”, DJ Ötzis ”Hey Baby”, Rockazinos ”All my love” og Poul Krebs’ ”Sådan nogen som os”.
Varighed: 1 time og 30 minutter uden pause
Anbefales fra 15 år
En del af Teater Nordkrafts forestillinger til udskoling og ungdomsuddannelser.
Ønsker du at booke forestillingen som skoleforestilling, kan dette gøres direkte gennem vores bookingportal HER. Du er selvfølgelig også velkommen til at kontakte os på billet@teaternordkraft.dk eller 98 111 666